AİLE DİZİMİ TERAPİSİ

AİLE DİZİMİ TERAPİSİ

Bir tıp doktoru olarak Tıp Fakültesini bitirdiğim 20 yıl içerisinde duyduğum, zihnime yatan, hastalarıma, tedavilerime, kendime faydası olacağını düşündüğüm sayısız enerji çalışması eğitimi aldım. Tüm tedavilerimde hastalarıma bakış açımda mutlaka bu çalışmaların büyük katkısı oldu. Ancak bu sistemlerin içinde yaklaşık 1.5 yıl kadar süren   ve beni çok daha derinden etkileyen eğitimim aile dizimi eiğitimi oldu. Aile dizimi önce kendimde ruhsal olarak, hayata bakış açımda, hastalıklara bakış açımda benim için tamamen dönüştürücü bir eğitim oldu. Bu yüzden de bu çalışmaları hastalarımın, yüreğine dokunabildiğim herkesin hayatında da olumlu bir dönüşüm katkısı olabilmesi için yapmaya başladım.

Aile dizimi Bert Hellinger'in ortaya çıkardığı bir sistemdir. Sistem dizimleri ile ilgili hep söylenen ve en kolay çağrışım yapacak cümle: 'Dede koruk yer, torunun dişi kamaşır' cümlesidir. Yani çok önceki kuşaklarda yaşanan ve tüm aileyi etkileyen olaylar, travmalar o kuşaktan sonraki kişileri etkileyebilir.

Geçmiş kuşaklarda yaşanan ve sistemi en temel etkileyen olaylar:

Göçler

Cinayet

İflaslar

Ağır ve acı bir şekilde ölen kişiler 

Hak yenmesi

Miras kaçırma

Evlatlıktan red, aileden herhangi bir sebeble dışlanan bir aile üyesi olması

Taciz, tecavüz, evlatlık verilme

Ailede olan ve birçok aile üyesinde tekrar eden ağır psikotik hastalıklar, alkol vb. bağımlılıklar vb.

Aile dizimi kuramında yukarıdakiler ve buna benzer ailenin, ataların yaşadığı ağır yükler sistemde bir şekilde dengelenmelidir. Dengelenmeyen tüm bu enerjiler, elde edilememiş haklar sistem dizimine göre bir şekilde ortaya çıkıp dengelenme ihtiyacındadır. Ancak böylece tüm sistemde bir sevgi akışı, enerji akışı olabilir.

Eğer sizin ya da çekirdek ailenizin de hayatında bir türlü çözüme ulaşamadığınız ağır duygusal durumlar, ilişki sorunları, tıbbi tedavilere rağmen çözümlenemeyen psikolojik ya da fiziksel rahatsızlıklar, bolluk bereket sorunları varsa atalardan aktarılmış çözümlenmesi gereken bir yük olabilir.

Aile dizimi yöntem olarak:

1) Grup terapisi çalışması

2) Bireysel aile dizimi çalışması şeklinde 2 türlü yapılabilir.

Grup terapisinde: terapi yapılan kişinin alanda kendini ya da çalışma yapılan konusuyla ilgili kişilerini, aile yakınlarını temsil eden kişiler vardır. Alan dediğimiz sahnede kişiyi temsil eden temsilcilerin duygularını birebir gerçekle aynı şekilde dile getirmesi, blokajların nereden kaynaklandığının adeta dillenmesi gerçekten kişiyi hayrete düşürecek kadar anlamlıdır.

Bireysel seanslarda ise kişiyi temsil eden bebekler, legolar ve olayları, durumları temsil eden farklı şekillerle çalışma yapılır. Burada da özellikle duygu durumları ve ailenin, blokajların kaynakları adeta alanda gözler önüne serilir. Böylece kişi bilnçaltında kendinin bile farketmediği halleri görür. Görsel hale gelmesi ile de şifalanma, farkındalık ve iyileşme çok daha hızlı olur. Her iki yöntemde de özellikle çalışma kişinin bilinçaltı haritasını görsel olarak sahnelenebildiği kişinin bile bilmediği duygularının direk 'alan' dediğimiz çalışma bölgesinde gözler önüne serildiği, adeta mucizevi bir terapi yöntemidir.

Aile dizimi bir nevi enerji şifalandırma çalışmalarının görsel hale getirilmiş halidir.

 

Yasal Uyarı

BU SİTE KİŞİLERİ BİLGİLENDİRMEK AMACI İLE HAZIRLANMIŞTIR. SAĞLIK HİZMETİ VERMEMEKTEDİR. SİTEDEKİ BİLGİLER HİÇBİR ŞEKİLDE HASTALIKLARIN TANI VE TEDAVİSİNDE KULLANILMAMALIDIR. SİTE İÇERİĞİNİN BU ŞEKİLDE TANI VE TEDAVİ AMACI İLE KULLANIMINDAN DOĞACAK TÜM SORUMLULUK ZİYARETÇİYE AİTTİR. SİTE İÇERİĞİ Uzm. Dr. Ebru AKÇAKANAT tarafından yazılmış, kendi kliniğindeki yöntemleri içermektedir. Bu site bilgilerinin birebir kopyalanması YASAL OLARAK SUÇTUR.

Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır. Tıpta aynı hastalık/rahatsızlık için farklı yöntemler kullanılabilir. Uygulanılan yöntemler ve tedavi şekilleri ile ilgili sonuçlar; kişinin durumuna, rahatsızlığının sürecine, yaşına, tedavi uyumuna vb. gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Dolayısı ile hiçbir hastalık tedavisi için tıp bilgilerimiz gereği de sonuç garantisi verilemez. Siteden alınan her bilginin mutlaka doktorunuza danışarak kullanılması gerekmektedir.

"Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."